815.633.1500

NATIONAL SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS

ROCKFORD SPEEDWAY

Friday, September 28, 2018 Race RESULTS

WEEKLY WARRIOR LATE MODELS
​​
Time Trial 
--  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 3. Michael Bilderback, South

Beloit; 4. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 5. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 6. Mitchell Garfield, Pingree Grove; 7. Kyle 

Shear, Roscoe; 8. Tom Gille, Winnebago; 9. Matt Lundberg, Rockton; 10. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 11. Chris

Storey, Burlington, Wis; 12. Steve Vaughn, Maple Park; 13. John Beinlich, Prairie View; 14. Jeff Wakeman,Streator;

15. Jim Olson, Harvard; 16. Patrick Featherston II, Byron; 17. Jerry Stafford II, South Beloit; 18. Tyler Hromadka,

Brookfield, Wis
Heat 01 --  1. Jim Olson, Harvard; 2. John Beinlich, Prairie View; 3. Jerry Stafford II, South Beloit; 4. Patrick

Featherston II, Byron; 5. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 6. Jeff Wakeman, Streator.
Qualifying Dash 01 --  1. Matt Lundberg, Rockton; 2. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 3. Michael Bilderback,

South Beloit; 4. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 5. Kyle Shear, Roscoe; 6. Chris Storey, Burlington, Wis.
Qualifying Dash 02 --  1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Mitchell Garfield,

Pingree Grove; 4. Tom Gille, Winnebago; 5. Steve Vaughn, Maple Park; 6. Brody Willett, Alburnett, Iowa
40 lap FEATURE --  1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 3. Brody Willett, Alburnett,

Iowa; 4. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 5. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 6. Kyle Shear, Roscoe; 7. Dennis Smith, Jr,

South Beloit; 8. Jim Olson, Harvard; 9. Tom Gille, Winnebago; 10. Chris Storey, Burlington, Wis; 11. John Beinlich,

Prairie View; 12. Jeff Wakeman, Streator; 13. Patrick Featherston II, Byron; 14. Jerry Stafford II, South Beloit;

15. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 16. Steve Vaughn, Maple Park; 17. Matt Lundberg, Rockton; 18. Mitchell

Garfield, Pingree Grove

ALL AMERICAN SPORTSMEN
Time Trial 
--  1. Chad Smith, Davis Junction; 2. Jason Thoma, Jefferson, Wis; 3. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis;

4. John Featherston (r), Loves Park; 5. Jacob Gille, Winnebago; 6. Garrick Fry, Durand; 7. Rich Schinderling, Jr (r),

Winnebago; 8. Howie Ware, South Beloit; 9. Joshua Lundy, Roscoe; 10. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 11. Adam

Cartwright (r), Rockford; 12. Dusty Heil, South Elgin; 13. Cody Houseweart, Machesney Park; 14. Cheryl Hryn,

BlueIsland; 15. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 16. Shannon Stoltz, Machesney Park
Heat 01 --  1. Cody Houseweart, Machesney Park; 2. Adam Cartwright (r), Rockford; 3. Joshua Lundy, Roscoe;

4. Dusty Heil, South Elgin; 5. Terrance Robinson (r), Beloit, Wis; 6. Trevor Robinson, Beloit, Wis; 7. Cheryl Hryn,

Blue Island; 8. Shannon Stoltz, Machesney Park
35 lap FEATURE --  1. Adam Cartwright (r), Rockford; 2. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 3. Jason Thoma,

Jefferson, Wis; 4. Jacob Gille, Winnebago; 5. Howie Ware, South Beloit; 6. Garrick Fry, Durand; 7. Chad Smith,

Davis Junction; 8. John Featherston (r), Loves Park; 9. Johnny Robinson, II, Beloit, Wis; 10. Terrance Robinson (r),

Beloit, Wis; 11. Joshua Lundy, Roscoe; 12. Dusty Heil, South Elgin; 13. Cheryl Hryn, Blue Island; 14. Shannon

Stoltz, Machesney Park; 15. Cody Houseweart, Machesney Park; 16. Trevor Robinson, Beloit, Wis​​

ROADRUNNERS
​25 lap FEATURE --  1. Kevin Memoli, Belvidere; 2. Chad Lounsbury, Beloit, Wis; 3. Robby Robinson, Orfordville, Wis; 4. Adam Cartwright, Rockford; 5. Austin Fowler, Loves Park; 6. Dave Lumsden, Jr., Rockford; 7. Brent Garnhart, Machesney Park; 8. William Balmes, Rockford; 9. Kenneth Brazee III, Rockford; 10. Adam Tipton, Greenville,N.C.; 11. Joshua Cavin, Clinton, Wis; 12. Curt Nighswonger, Machesney Park

BANDITS
Time Trial --  1. Bart Brockmann, Rockford; 2. Todd Snow, Rockford; 3. Matt Chester, Joliet; 4. David Schmidt, Cudahy, Wis; 5. Dan Schmeissing, Manhattan; 6. Lyle Phillips, Edgerton, Wis; 7. Ashley Matts, Rockford; 8. Zach Sontag, Shorewood; 9. Ben Rucker, Beloit, Wis; 10. Shonna Meyers, Beloit, Wis; 11. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 12. Perry Anderson, Machesney Park; 13. Nicole Mueller, Muskego, Wis; 14. David Pautsch, Jr, Roscoe; 15. Dave Parker, Yorkville; 16. Brian Paulson, Edgerton, Wis; 17. Robert Stoltz, Rockford; 18. Matthew Karr, Janesville, Wis; 19. Nick Schmidt, Watertown, Wis; 20. Rich Schinderling, Jr (r), Winnebago; 21. Tyler Deschaine,Loves Park; 22. Shawn Bowar, Roscoe
Heat 01 --  1. Ben Rucker, Beloit, Wis; 2. Nicole Mueller, Muskego, Wis; 3. Dave Parker, Yorkville; 4. Robert Stoltz, Rockford; 5. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis; 6. Tyler Deschaine, Loves Park; 7. Nick Schmidt, Watertown, Wis.
Heat 02 --  1. Shawn Bowar, Roscoe; 2. David Pautsch, Jr, Roscoe; 3. Shonna Meyers, Beloit, Wis; 4. BrianPaulson, Edgerton, Wis; 5. Matthew Karr, Janesville, Wis
25 lap FEATURE --  1. Shawn Bowar, Roscoe; 2. David Schmidt, Cudahy, Wis; 3. Nick Schmidt, Watertown, Wis; 4. Zach Sontag, Shorewood; 5. Matt Chester, Joliet; 6. Lyle Phillips, Edgerton, Wis; 7. Tyler Deschaine, Loves Park; 8. Ben Rucker, Beloit, Wis; 9. Nicole Mueller, Muskego, Wis; 10. Dan Schmeissing, Manhattan; 11. Dave Parker, Yorkville; 12. Shonna Meyers, Beloit, Wis; 13. Brian Paulson, Edgerton, Wis; 14. Matthew Karr, Janesville, Wis; 15. Todd Snow, Rockford; 16. Ashley Matts, Rockford; 17. David Pautsch, Jr, Roscoe; 18. Terry Ciano, Jr., Janesville, Wis

SIXERS
20 lap FEATURE --  1. Jim Hartmann, Lake In the Hills; 2. Mike Doris, Genoa; 3. Dallas Conniff, Beloit, Wis; 4. RobertStoltz, Rockford; 5. Sean Worman, Roscoe; 6. Eric Bennett, Beloit, Wis; 7. Mike Shipman, Rockford; 8. Chris​​